Академічна доброчесність
Нормативна база
Положення про етику та академічну доброчесність | завантажити |
Методичні рекомендації з підтримки принципів академічної доброчесності | завантажити |
Кодекс академічної доброчесності | завантажити |
Склад комісії з етики та академічної доброчесності | завантажити |
Інструкція з протидії плагіату в коледжі | завантажити |
Графік консультацій з формування академічної доброчесності | завантажити |
Що таке академічна доброчесність?
Академічна доброчесність — це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Дотримання академічної доброчесності педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками передбачає:
- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, тверджень, відомостей;
- дотримання норм законодавства про авторське право;
- надання достовірної інформації про результати досліджень та власну педагогічну (науково-педагогічну, творчу) діяльність;
- контроль за дотриманням академічної доброчесності здобувачами освіти.
Дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти передбачає:
- самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання (для осіб з особливим освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їх індивідуальних потреб і можливостей);
- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, тверджень, відомостей;
- дотримання норм законодавства про авторське право;
- надання достовірної інформації про результати власної навчальної (наукової, творчої) діяльності.
Порушенням академічної доброчесності вважається:
- академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості), та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства; формою академічного плагіату є самоплагіат, що полягає у відтворенні без посилання на джерело інформації власних раніше опублікованих текстів;
- фабрикація – фальсифікація результатів досліджень, посилань, або будь-яких інших даних, що стосуються освітнього процесу;
- обман – надання завідомо неправдивої інформації стосовно власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітньої процесу;
- списування – використання без відповідного дозволу зовнішніх джерел інформації під час оцінювання результатів навчання;
- хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна чи послуг матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної вигоди в освітньому процесі.
За порушення академічної доброчесності педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники закладів освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:
- відмова у присудженні наукового ступеня чи присвоєнні вченого звання;
- позбавлення присудженого наукового ступеня чи присвоєного вченого звання;
- позбавлення права брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади.
За порушення академічної доброчесності здобувачі освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:
- повторне проходження оцінювання (контрольна робота, іспит, залік тощо);
- повторне проходження навчального курсу;
- відрахування із закладу освіти (крім осіб, що здобувають загальну середню освіту).
Проект сприяння академічній доброчесності в Україні
Доброчесність
23 листопада заступник голови Комісії з етики та академічної доброчесності Коваль О. З. в рамках виконання плану заходів із популяризації академічної доброчесності провела семінар-тренінг на тему: “Запобігання порушень доброчесності та підвищення академічної культури».
Здобувачів освіти юридичного відділення було ознайомлено з поняттям академічної доброчесності, відповідно його визначення в Законі України «Про освіту», з видами порушень академічної доброчесності та з відповідальністю за порушення норм академічної доброчесності для всіх учасників освітнього процесу.
Студенти активно дискутували на тему культури академічної доброчесності в коледжі, аналізували поведінку як викладачів, так і студентів, працювали з нормативними документами на сайті коледжу з питань доброчесності, а саме - положенням, кодексом академічної доброчесності.
Таким чином студенти-правники проаналізували норми локальних нормативних актів та їх відповідність законодавчим актам про академічну доброчесність, а також висловили побажання популяризації кодексу академічної доброчесності серед викладачів та здобувачів освіти.
Навчальний воркшоп для студентів-випускників на тему “Академічна доброчесність та навички академічного письма ”
13 вересня 2024 року для здобувачів фахової передвищої освіти спеціальності 073 «Менеджмент» проведено навчальний воркшоп на тему “Академічна доброчесність та навички академічного письма ”
Наголошувалося, що автор будь-якої роботи повинен мати навички академічного письма, що, насамперед, мається на увазі дотримання принципів академічної доброчесності та запобігання плагіату.
Академічне письмо – це ключовий навик, необхідний для успішної академічної кар'єри. Вміння чітко та лаконічно висловлювати свої думки, доводити свою точку зору та цитувати джерела – це основа ефективного академічного спілкування.
З метою забезпечення академічної доброчесності здобувачу передфахової вищої освіти слід ретельно добирати інформацію, яку він опрацьовує, уникаючи наведення неперевірених/вигаданих даних; надання викривленої інформації; приписування певним особам текстів, думок чи ідей, які не висловлювались чи не публікувались; посилання на вигадані джерела інформації або навмисне посилання на не справжнє джерело.
Обов’язковим принципом академічної доброчесності та якісного академічного письма є посилання на джерела інформації в разі використання ідей, тверджень, розробок, відомостей тощо.
Даний воркшоп має на меті сформувати у студентів-випускників академічну культуру, ознайомити з основами академічного письма, з правилами оформлення курсових робіт з дотриманням академічної доброчесності.